5 najczęstszych błędów przy budowie domu

Ich przyczyn może być wiele, najczęściej wiążą się jednak z kosztami i sporymi nerwami. Jakie są najpopularniejsze błędy, z którymi zmagają się inwestorzy? Z jakimi konsekwencjami trzeba się liczyć? I o czym lepiej pomyśleć wcześniej?

To chyba nie tutaj

Zdarza się, że budynek zostaje niewłaściwie wytyczony. Jak to możliwe? Często wynika to z błędu geodety, dlatego należy sprawdzić wytyczenie w czasie prac fundamentowych, i to przed zalaniem betonem. Bywa jednak i tak, że pomyłka wyjdzie na jaw podczas inwentaryzacji geodezyjnej powykonawczej, taka sytuacja wiąże się z uzyskaniem dokumentacji zamiennej i pozwolenia na użytkowanie. Taka sama procedura dotyczy wykrycia błędu już po rozpoczęciu użytkowania. Trzeba więc być czujnym już od samego początku…

Czego oczy nie widzą…

…czyli kilka słów o odpowiedniej hydroizolacji. Zabezpieczenie fundamentów przed wilgocią jest niezwykle istotne, ponieważ przekłada się na trwałość budynku i jego optymalną eksploatację. Wilgotne ściany to z kolei większe zużycie energii i oczywiście koszty. Nie mówiąc o braku komfortu domowników i negatywnym wpływie na ich zdrowie. Hydroizolacji nie widać w gotowym domu, trzeba jednak pamiętać o jej zamontowaniu na etapie budowy. Powinna być solidna i z wysokiej jakości materiałów.

Beton pod specjalnym nadzorem

Każdy inwestor musi pamiętać o właściwej pielęgnacji betonu w czasie, gdy na budowie nie będzie ekipy wykonawczej. Czym ona jest? To codzienne polewanie betonu wodą, w okresie letnim trzeba to robić nawet dwukrotnie w ciągu dnia. Proces można zacząć nawet już kilka godzin po jego ułożeniu. Zaniedbanie tej czynności znacznie osłabi wytrzymałość betonu, może też skutkować niepożądanymi pęknięciami.

Stolarka pod lupą

Kolejnym z popularnych błędów jest niewłaściwy montaż stolarki okiennej, drzwiowej i bramy garażowej. Nieodpowiednie zamocowanie powoduje deformowanie się konstrukcji, a co za tym idzie – jej odkształcenie. Jeśli przykładowo rama okna opiera się bezpośrednio na murze, to nie tylko dochodzi do odkształcenia okna, lecz także do pęknięć ścian. Powstaje też wtedy niekorzystny mostek termiczny.

Dobrze mieć pewność

Rutyna. To właśnie ona stoi za większością wypadków przy pracy. Wykonujemy obowiązki automatycznie, nie skupiamy się na nich, a wtedy łatwo o błąd. Na budowie bezwzględnie więc powinny obowiązywać wszelkie procedury z zakresu BHP. Naruszenie zasad może mieć straszne skutki i dostarczyć wielu problemów inwestorom. A więc bez BHP ani rusz.