Działka i jej warunki gruntowo-wodne

Cena i atrakcyjna okolica to nie wszystko. Przy wyborze działki pod budowę domu trzeba też zapoznać się z istotnymi parametrami. Bo woda i niestabilny nośny grunt niejednokrotnie wiążą się z podniesieniem kosztów.

Zanim podejmiesz decyzję…

…sprawdź warunki gruntowo-wodne, tak by budowa wymarzonego domu nie okazała się zbyt droga lub co gorsza – niemożliwa. Rodzaj gruntu, warstw, a także poziom wody mają wpływ na to, czy będzie można wykonać podpiwniczenie. A co, gdy podłoże jest niewłaściwe? Wtedy trzeba się liczyć z nierównomiernym osiadaniem budynku, pękaniem sufitów i ścian, odpadaniem tynku, zdarza się nawet, że zniszczeniu ulega cała konstrukcja.

Etap nie do pominięcia

Bywa, że inwestorzy, chcąc zaoszczędzić, nie przeprowadzają dokładnych badań. A zbadanie warunków geotechnicznych gruntu na danym terenie jest bardzo istotne – określenie zarówno poziomu wód gruntowych, jak i specyfiki podłoża. Dokładna analiza zapobiegnie problemom, jakie mogłyby wystąpić, gdyby ocena sytuacji była błędna. Sami możemy dokonać tej wstępnej, wiele już mówi sama roślinność, która porasta działkę. Na przykład sosny to drzewa charakterystyczne dla suchego podłoża. Natomiast liczne trawy i trzciny mogą świadczyć o podmokłym terenie. Warto też przyjrzeć się okolicznym budynkom. Zawilgocone mury z widocznymi pęknięciami to zdecydowanie zły znak.

Profesjonalny rzut okiem

Dokładne badanie musi przeprowadzić specjalista, w tym wypadku geotechnik. To on wykona dokumentację, przedstawi wnioski, a także zalecenia w sprawie budowy domu. Dzięki takiej analizie będziemy mieć pewność, że budynek zostanie odpowiednio zabezpieczony, pozwoli to też na uniknięcie zmian w projekcie, które bywają bardzo kosztowne. Tak samo jak naprawy.

Dom na terenie podmokłym

W takim przypadku najlepiej zrezygnować z piwnicy i zrobić drenaż opaskowy, który będzie odprowadzał wody gruntowe i obniżał ich poziom. Dolna kondygnacja koniecznie będzie musiała być chroniona, warto więc pomyśleć o izolacji przeciwwilgociowej lub przeciwwodnej. Jeśli piwnica jest jednak niezbędna, trzeba się liczyć z kosztami, które mogą być wyższe – na etapie stanu surowego – nawet o 40 proc. Konieczna tu jest bowiem dodatkowo hydroizolacja przeciwwodna. Poziom wody może obniżać również instalacja igłofiltrowa, i to nawet do 5 metrów! Przy domu niepodpiwniczonym fundamenty powinny znajdować się powyżej poziomu wody gruntowej, tak by nie narażać ścian na jej działanie. Można też rozważyć wykonanie hydroizolacji: lekkiej, średniej bądź ciężkiej.

Dobrze odprowadzona

Ponieważ na działce mamy nie tylko wody gruntowe, lecz także opadowe, trzeba zadbać o ich właściwe odprowadzenie i zagospodarowanie. Dzięki temu ochronimy fundamenty przed wilgocią, unikniemy też ryzyka związanego z ich podmyciem. Możliwości mamy kilka, są to: kanalizacja ogólnospławna, oczko lub staw, drenaż rozsączający, zbiorniki na wodę deszczową, instalacje systemu odzyskiwania wody czy studnia chłonna. Ta ostatnia sprawdza się przy gruntach nieprzepuszczalnych i słabo przepuszczalnych. Ekonomicznym i jednocześnie ekologicznym rozwiązaniem są natomiast zbiorniki na wodę deszczową.