Co z tym garażem? Doradzamy który wybrać!

W ofercie pracowni Słoneczne Domy znajdziecie projekty, w których garaż jest zarówno w bryle budynku, jak i jest za nią wystawiony, choć nadal są połączone. Często jednak nie wiemy, które rozwiązanie wybrać. Warto więc poznać plusy i minusy każdego z nich.

Zanim jednak wybierzemy wymarzony projekt, trzeba dokładnie zapoznać się z zapisami w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego, a później wspólnie z architektem skonsultować, czy wybrany przez nas garaż nadaje się na naszą działkę. Bo może okazać się po prostu za duży, a jednym z obostrzeń jest np. to, że można go wybudować w odległości nie mniejszej niż trzy metry od granicy działki. Gdy nie ma MPZP, dokumentem obowiązującym jest decyzja o warunkach zabudowy.

Sąsiedzi idealni

Na mniejszych działkach sprawdzi się natomiast garaż, który jest zaprojektowany w bryle budynku, tak jak w projekcie Sumatra. Najlepiej, jeśli znajduje się na jego północnej stronie, nie musi bowiem mieć dostępu do światła. Co ciekawe, takie usytuowanie będzie swoistym zabezpieczeniem przed chłodem i wiatrem. Dom będzie więc lepiej chroniony. Dobrym „sąsiadem” dla garażu będzie np. kuchnia. Nie trzeba będzie wtedy nosić zakupów z auta przez pół domu. Istotna w przypadku takiego garażu jest doskonała wentylacja, która uchroni wnętrza przed spalinami. W domach ogrzewanych na paliwo stałe sprawdzi się kotłownia za garażem – ułatwi to obsługę urządzenia, a dodatkowe drzwi będą barierą przed wnoszeniem niepożądanego popiołu do pomieszczeń. Również w garażach w bryle budynku można wygospodarować przestrzeń na schowek czy warsztat. Można też wybierać spośród opcji jedno- i dwustanowiskowych.

Zielony dach

Czy na dachu garażu można stworzyć bajeczny ogród? Czemu nie! Garaż wybudowany z boku budynku daje takie możliwości. To cenne rozwiązanie, gdy mamy wąską działkę i nie mamy szans na duży ogród. Taki skrawek zieleni będzie wtedy na wagę złota. Najlepiej, gdy będzie się można na taki dach dostać wprost z sypialni. Stworzenie takiego miejsca wypoczynku jest możliwe w projektach Positano i projektach Bitola. Gdy mamy wąską działkę, warto też pomyśleć o innym rozwiązaniu – garażu w piwnicy. Dzięki temu zyskamy dodatkową przestrzeń, jest to jednak dość droga opcja. Inną możliwością jest garaż, który jest doklejony do bryły, ale ma dach np. dwuspadowy, jak w projektach Sarti, Toroni B i Batumi A.

Plusy plus duża działka

Garaż wolno stojący ma wiele plusów. Jedną z zalet jest to, że do wnętrz domu nie będą się dostawać spaliny. Poza tym, gdy garaż jest większych rozmiarów, można urządzić w nim praktyczny schowek na rzadziej używane narzędzia czy sportowe sprzęty. Narty, kosiarki i ogrodowy basen powinny się tam z powodzeniem zmieścić. Można w nim też urządzić przydomowy warsztat. Takie garaże wykonuje się w jednej z następujących technologii:

  • murowana,
  • blaszana.

Ważne, by całość pasowała stylistycznie do domu i jego otoczenia, a nie była żyjącą własnym życiem bryłą. Oczywiste jest, że taki garaż można wybudować na sporych rozmiarów działce. Dokładne wytyczne są określone w Rozporządzeniu w sprawie warunków technicznych, jakim odpowiadają budynki i ich usytuowanie.