Architekt w roli głównej
Wpadł wam w oko gotowy projekt, jesteście już prawie zdecydowani, no ale… coś jednak chcielibyście w nim zmienić. Czy to oznacza, że trzeba poszukiwania zaczynać od początku? Absolutnie nie. W takich przypadkach z pomocą przychodzi architekt adaptujący. Czym dokładnie się zajmuje i jak może wam jeszcze pomóc? O tym poniżej.
Czarno na białym
Architekt adaptujący to osoba, która jest potrzebna tak naprawdę na każdym etapie inwestycji – od początkowych formalności do ostatecznego wyglądu waszego wymarzonego domu. Jego podstawowym zadaniem jest dostosowanie projektu do konkretnej działki, czyli tzw. wrysowanie domu w działkę z niezbędną infrastrukturą. W zakresie jego zadań są wszelkie uzgodnienia formalno prawne oraz zweryfikowanie zgodności projektu z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego lub warunkami zabudowy. Zresztą obowiązki architekta adaptującego po prostu trzeba uwzględnić w umowie – to właśnie tam należy spisać wszelkie prace, w których ma wam pomóc.
Wachlarz możliwości
ednym z podstawowych zadań architekta adaptującego jest również dostosowanie projektu do warunków miejscowych i potrzeb inwestora, a nawet ocena uciążliwości inwestycji dla sąsiadów. Z kolei jego zadaniem dodatkowym może być np. pomoc w wypełnianiu wniosków i pism, a nawet przygotowanie całej dokumentacji projektowej i wniosku o pozwolenie na budowę. To od was zależy, ile powierzycie mu obowiązków i jakie warunki współpracy wynegocjujecie. Wszystko oczywiście musi być spisane w umowie, i to wraz z terminami, których architekt adaptujący będzie musiał dotrzymać.
Dużo… i jeszcze więcej
Pomoc architekta adaptującego wydaje się nieoceniona, ale jej zakres może być jeszcze większy! Pomaga on bowiem przy zmianach w gotowym projekcie. Chcecie umieścić okna w innym miejscu albo przesunąć ściany działowe? A może zastanawiacie się nad innymi materiałami wykończeniowymi? Zwróćcie się z tym do architekta. Te wszystkie modyfikacje mogą się potem znaleźć w dzienniku budowy – tu wpisu dokonuje już kierownik budowy. A jeśli planujecie zmienić liczbę kondygnacji albo szerokość budynku? To również jest możliwe, ale generuje większe koszty. W tych kwestiach również pomoże architekt. Jego praca będzie wsparciem na każdym etapie inwestycji.