Co o bliźniaku wiedzieć należy?

Koszty budowy bliźniaka są często niższe niż w przypadku tradycyjnego domu. Ponadto pozwala na maksymalne wykorzystanie przestrzeni nawet wąskiej działki. Często decydujemy się na taką zabudowę, gdy ktoś, kogo znamy i lubimy, dysponuje podobnymi środkami na taką inwestycję, więc… czemu nie? Ile zalet kryje w sobie taki właśnie pomysł? I czy jest tu jakaś łyżka dziegciu?

Więcej w portfelu

Jakim sposobem? Otóż podział gruntu na mniejsze kawałki jest korzystny na drogich terenach, czyli takich, które wyróżniają się dobrą infrastrukturą, świetną komunikacją i dogodną lokalizacją. Do tego w przypadku bliźniaków dochodzi kwestia optymalizacji przestrzeni, wolno stojące budynki wymuszają bowiem zachowanie pasów w określonej odległości, a tutaj ściana domu w granicy działki to zysk, który przekłada się na konkretne metry kwadratowe. Można je wykorzystać np. na zrobienie trawnika, ogrodu czy estetycznego podjazdu. Wracając do wydatków, to wiele z nich można podzielić na pół, jak np. koszty materiałów budowlanych czy podłączania instalacji. Co więcej, materiałów kupimy mniej niż przy wolno stojącym budynku, ponieważ cała ściana jest w tym przypadku wspólna.

Względna symetria

Połówki bliźniaka nie muszą być identyczne kropla w kroplę. Wszystko w rękach projektantów, z którymi można skonsultować własne pomysły. Szukacie gotowych projektów? Pracownia Słoneczne Domy ma w swojej ofercie takie, na które zdecydowanie warto zwrócić uwagę. Zobaczcie na przykład ten: http://www.slonecznedomy.pl/projekty/batumi-d. Ta prosta bryła kryje w sobie wiele możliwości. Na parterze jest przestronna strefa dzienna z centralnie umiejscowionym kominkiem. Do tego przeszklony wykusz w części jadalnej, który nadaje wnętrzu charakteru. Są tu też trzy pomieszczenia gospodarcze, spiżarnia i pokój, który może być równie dobrze gabinetem, jak i wygodną przestrzenią dla seniora. Batumi B to także dwustanowiskowy garaż. Jego poddasze skrywa natomiast część prywatną domowników, czyli trzy sypianie i przestronną łazienkę połączoną z pralnią, a także pokój nad garażem. Główna sypialnia, z której doskonale widać ogród, ma oddzielną łazienkę i garderobę. Całości dopełnia dwuspadowy dach, bryła urozmaicona lukarnami i estetyczne wykończenie. Jesteście ciekawi innych projektów tej pracowni?
Polecamy zobaczyć jeszcze te: http://www.slonecznedomy.pl/projekty/ipanema-dhttp://www.slonecznedomy.pl/projekty/miramar-b.

Nie ma jak sąsiad

W przypadku bliźniaków oszczędności są nie tylko na etapie budowy, lecz także eksploatacji. Często jest tak, że nie trzeba ocieplać jednej wspólnej ściany, inaczej jest w sytuacji, gdy domy stykają się garażami. Kwestią, która jest ważna dla przyszłych inwestorów, to zalety z posiadania sąsiedztwa. Ktoś, kto jest blisko, może spojrzeć na nasz dobytek, gdy nie ma nas w domu, odebrać pocztę, pomóc w codziennych sprawunkach, razem też łatwiej dbać o porządek na posesji. Taki komfort jest bezcenny, pod warunkiem oczywiście, że trafimy na kogoś, kto nam odpowiada.