Cztery kąty alergika

Kichanie, zaczerwienione oczy, katar… każda osoba, która na co dzień boryka się z reakcjami uczuleniowymi, wie, o czym mowa. Czy jednak można wybudować dom przyjazny dla alergika? Jak najbardziej tak!

Dom dobrze przemyślany

Przed wbiciem łopaty trzeba wybrać odpowiednią lokalizację. Bo jeśli ktoś wiosną przeżywa alergiczne apogeum, warto rozważyć okolicę, gdzie jest jak najmniejszy kontakt z roślinami, które mogą uczulać. Może też zamiast ogrodu urządzonego na bogato lepiej postawić na minimalizm. Z mieszkania na wsi oczywiście nie trzeba rezygnować, jego usytuowanie trzeba jednak dokładnie przeanalizować.

Grzyby i kurz w odstawkę

O czym trzeba przede wszystkim pamiętać? O wybieraniu takich materiałów, które nie przyciągają kurzu, nie sprzyjają rozwojowi pleśni i grzybów i które są wolne od mogących stwarzać zagrożenie składników chemicznych. Ważna jest również kwestia wilgoci, zresztą jej nadmierna ilość jest niekorzystna nie tylko dla alergików. Przed problemem zawilgoconych murów i fundamentów można się zawczasu obronić – dzięki skrupulatnemu przebadaniu miejsca pod budowę. W razie występujących kłopotów wystarczy zainwestować w dobrej jakości izolację. I to zarówno fundamentów, jak i podpiwniczenia.

Lepiej to wykończ

Niestety, substancje występujące w niektórych materiałach budowlanych i dekoracyjnych mogą powodować bóle głowy, duszności, katar, kaszel czy wysypkę. To dlatego trzeba zwracać uwagę tylko na te produkty, które posiadają odpowiednie atesty. Inną kwestią są ściany – powinny być nie tylko suche i gładkie, lecz także równe. Nierówności to bowiem świetne podłoże do osadzania się kurzu, który jest pożywką dla roztoczy, wilgoć natomiast sprzyja rozwojowi m.in. grzybów, które zagrażają zdrowiu. Jeśli chodzi o tynki, lepiej postawić na te gipsowe. Regulują one poziom wilgotności, dzięki nim w pomieszczeniach jest właściwy mikroklimat.

Pomaluj mój świat

Przy wyborze farby ważny jest nie tylko jej skład. Pod lupę trzeba też wziąć substancje chemiczne, które w niej występują: rozpuszczalniki i oleje zawierające lotne związki organiczne. Najlepiej kupić takie, które posiadają rekomendację Polskiego Towarzystwa Alergologicznego. Mogą to też być te oznaczone logo Błękitnego Anioła. Nie zawierają one: benzenu, acetonu, toluenu i amoniaku. Najlepiej unikać farb rozpuszczalnikowych, lepsze będą te wodorozcieńczalne, składające się głównie z żywicy akrylowej bądź lateksowej. Ich użycie oznacza gładkość pomalowanej powierzchni, dobrą przepuszczalność pary wodnej i brak tendencji do złuszczania się. Są również łatwe w czyszczeniu.

Winyle wychodzą z mody

Ale oczywiście nie te do gramofonu, lecz na ściany. Tapety winylowe to kiepski wybór, biorąc pod uwagę ich intensywny zapach. Co innego zmywalna tapeta papierowa o gładkiej powierzchni, którą w razie potrzeby wystarczy przetrzeć szmatką. Perfekcyjne położenie tapety jest tutaj niezwykle istotne – trzeba zadbać o to, by nie powstały miejsca, w których mógłby gromadzić się kurz. Klej do tapet nie powinien natomiast zawierać substancji, które mogą działać podrażniająco, jak karboksymetyloceluloza.

Świat pod stopami

Świetnie sprawdzi się podłoga drewniana – tu lepsze będą deski niż mozaika czy parkiet z licznymi szparami. Do lakierowania najlepiej wybrać produkt wodorozcieńczalny, który jest bezpieczny dla alergika. Panele podłogowe już nie są tak polecane, ponieważ dość znacząco przyciągają kurz. Jeśli jednak jesteśmy na nie zdecydowani, należy się rozejrzeć za tymi z atestem PTA. Alternatywą mogą być płytki z kamienia lub ceramiki. Warto wtedy zaimpregnować fugi specjalnym środkiem zapobiegającym rozwojowi grzybów, pleśni i bakterii. Opcja bez fug to tzw. płytki rektyfikowane, są one jednak znacznie droższe. Dobrym rozwiązaniem może być jeszcze korek – taka podłoga nie elektryzuje się, nie zatrzymuje kurzu, ma właściwości antystatyczne. Dla alergików to strzał w dziesiątkę. Za to o wykładzinach i dywanach lepiej zapomnieć.

Mniej znaczy lepiej

Alergicy powinni postawić na drewniane meble i minimalizm. Żadnych otwartych regałów, szkatułek, ozdób i innych dekoracji. Sofy i fotele lepiej wybrać z ekologicznej skóry, a najlepszy materac do łóżka będzie ten hipoalergiczny. Firanki, ciężkie zasłony, żaluzje… tu również mówimy „nie”. Chyba że wybierzemy firanki z naturalnych i lekkich materiałów. Jeśli chodzi o ogrzewanie domu, mniej inwazyjne jest to gazowe albo z wykorzystaniem pompy ciepła. W przypadku konieczności montażu grzejników można zainwestować w oczyszczacze i nawilżacze powietrza. W budynku ważny jest jeszcze odpowiedni system wentylacyjny, jego przewody powinny mieć powłokę antybakteryjną i antyalergiczną. Sam system trzeba wybrać indywidualnie i pamiętać o regularnej wymianie filtrów.