Gdzie w domu zaplanować gniazda elektryczne?

Gdzie zaplanować gniazda elektryczne? Co uwzględnić? O czym nie można zapomnieć? I jak ważna jest to kwestia w trakcie realizacji projektu domu? O tym wszystkim przeczytacie w tym artykule.

Bez nich nikt nie wyobraża sobie funkcjonowania domu. One po prostu są i już. Ale kiedy buduje się swoje nowe lokum od podstaw, nad kwestią gniazd elektrycznych trzeba się pochylić, tak by później móc korzystać z nich w sposób praktyczny i wygodny. Mamy przecież coraz więcej sprzętów: telewizor, lodówka, czajnik, ładowarki… Gniazdek nie może być więc za mało. Nie należy też planować ich w miejscach, w których będzie do nich trudny dostęp. Częstym błędem jest np. umieszczanie ich za wysoko. Co jeszcze nie jest dobrym rozwiązaniem?
Dobre patenty

Często się zdarza, że gniazdek jest po prostu za mało, co jest uciążliwe zwłaszcza w takim pomieszczeniu jak kuchnia, gdzie do podłączenia jest wiele urządzeń. Dobrze jest, gdy urządzenia, które na stałe są podłączone do gniazda, jak na przykład lodówka czy zmywarka, mają swój własny, osobny obwód. Świetnym pomysłem będzie również, gdy wszystkie gniazda i łączniki będą miały podobną stylistykę. Różnorodność błędem nie jest, ale estetyka przemawia jednak za pewnym ujednoliceniem.

Planowanie w kilku krokach

Od czego więc zacząć? Na planie domu warto zaznaczyć wszystkie miejsca, gdzie będą potrzebne gniazda elektryczne, później trzeba ocenić, ile urządzeń będzie do nich podpiętych. Wtedy też warto dodać jedno lub dwa gniazda w danym pomieszczeniu. A także pomyśleć o zainstalowaniu przynajmniej po jednym podwójnym gnieździe w narożniku w poszczególnych pokojach. Z racji tego, że urządzeń w domach mamy zdecydowanie więcej niż kilkanaście lat temu, standardem stało się grupowanie ich po dwa. Należy też zaplanować osobne gniazda dla odkurzacza przy drzwiach. Jeśli w nowo budowanym domu ściany będą długie, gniazda można śmiało zainstalować w odstępach co dwa-trzy metry. I najlepiej określić, gdzie będą stały meble, tak by nie okazało się, że gniazdo ukryje się za wielką szafą i będzie nieprzydatne.

Gniazdko dobrze umieszczone

Dobrze jest, gdy w danym pomieszczeniu gniazda znajdują się na tej samej wysokości. Wyjątkami są kuchnia, w której ich wysokość powinno się dostosować do znajdujących się w niej urządzeń, i łazienka, w której gniazd nie należy umieszczać przy podłodze. W pozostałych przy podłodze mogą się oczywiście znaleźć. Warto na przykład dopasować wysokość gniazda do tv do wysokości, na której będzie znajdował się odbiornik. Dzięki temu unikniemy nieestetycznie zwisających kabli. Jeśli chodzi o kuchnię, to coraz częściej gniazdo umieszcza się pod zlewem – po pierwsze, obok niego zwykle stoi zmywarka, po drugie, te nowoczesne zlewy są dodatkowo wyposażone w młynek do mielenia odpadów. Gniazda nad blatem powinny się natomiast znaleźć tak mniej więcej 15 cm nad nim. Te przy drzwiach –poniżej łączników oświetlenia i zawsze po przeciwnej stronie niż zawiasy. W pokojach dziennych odległość od podłogi to zwykle 30-35 cm, tak by łatwiej było do nich sięgnąć.

W łazience powinny się znaleźć minimum trzy gniazdka elektryczne z uziemieniem, i to najlepiej w jak największej odległości od wanny. Jedno z nich musi być na osobnym obwodzie dla pralki. Podsumowując, im dokładniejsza analiza wykonana dla każdego pomieszczenia, tym większy komfort przyszłego użytkowania.