Huśtawka ogrodowa – Relaks dla dużych i małych

Można powiedzieć, że nie tylko dodaje uroku każdemu ogrodowi, ale że również łączy pokolenia. Na huśtawce uwielbiają się bujać nie tylko dzieci. Dorośli też mają z tego frajdę. Na jaką się zdecydować? Gdzie ją postawić? Czym się kierować przy wyborze? Przygotowaliśmy krótki poradnik.

Ogrodowe huśtawki są najczęściej wykonane z drewna lub metalu. Te drugie są z reguły bardziej wytrzymałe, a do tego wymagają mniej zabiegów konserwacyjnych. Do tego są lekkie i łatwo się je czyści. Z kolei drewniane modele często po prostu mają bardziej atrakcyjny wygląd, doskonale wkomponowują się w otoczenie i są bardzo solidne. Minusem może być kłopotliwa eksploatacja. Drewno wymaga bowiem impregnowania. Takie huśtawki są też mniej odporne na warunki atmosferyczne. Niezależnie jednak od materiału, z jakiego huśtawki są wykonane, można je ustawić nie tylko w ogrodzie, lecz także na balkonie czy tarasie. I przede wszystkim zadbać o to, by były jak najbardziej bezpieczne.

Nowy wymiar bujania

Jak dużą huśtawkę wybrać? Nie oszukujmy się – nie będą z niej korzystać tylko maluchy, należy więc uwzględnić optymalną liczbę osób. Przy dużej rodzinie najlepiej więc zdecydować się na taką, która udźwignie nawet cztery. Trzeba wziąć pod uwagę dopuszczalne obciążenie sprzętu i właściwie dopasować go do potrzeb. Niektóre modele są na tyle duże, by można było na nich nawet swobodnie leżakować! Jeśli dodać do tego wygodne obicie, miłe w dotyku tkaniny i miękkie poduchy… będzie to wymarzone miejsce do odpoczynku. Przy niektórych konstrukcjach są podstawki na napoje i talerze, inne można rozłożyć i uzyskać tym samym bujane łóżko ogrodowe. Udogodnieniem jest też daszek, który chroni przed słońcem czy letnim deszczem nie tylko użytkowników, lecz także materiał i elementy konstrukcji. Jeśli chodzi o ceny, to najtańsze i najprostsze huśtawki kupimy już od 250 zł. Te bardziej stabilne i metalowe to już wydatek rzędu tysiąca złotych. Dużo droższe są te drewniane. Dwuosobowe z daszkiem będą nas kosztować 2 tys. zł i więcej. Oszczędniej będzie zrobić huśtawkę samemu, trzeba przy tym zadbać o to, by była wytrzymała i bezpieczna.

Modele dla maluchów

Dzieciaki uwielbiają huśtawki pojedyncze, które świetnie sprawdzą się w małym ogrodzie. Ich konstrukcja nie jest skomplikowana, to stelaż i siedzisko, dzięki czemu jest mniej awaryjna. By była bezpieczniejsza, można ją zamykać. Urozmaiceniem może być huśtawka modułowa, wyposażona dodatkowo np. w drabinki, ślizgawki, siatki czy domki. Jest wielofunkcyjna i często wchodzi w skład większego placu zabaw. Ciekawym rozwiązaniem jest tzw. bocianie gniazdo o okrągłym kształcie i z siatką w środku. To huśtawka, w której można położyć nawet niemowlaka. Dla takich maluszków odpowiednie też będą urządzenia z siedziskiem w kształcie fotelika, te odrobinę starsze dzieci można posadzić również w modelach typu skoczek. Ważne, by były odpowiednio zabezpieczone, pasy są w tym przypadku niezbędne. Często są to huśtawki mobilne, można je więc zamontować w futrynie czy na gałęzi. Starsze dzieci wolą huśtawki otwarte. Tak naprawdę właściwy wybór zależy więc od wieku dziecka – od niskich dla najmłodszych, po takie dla starszych, które mają wysokość od 1,8 do 2,2 m.