Kuchnia modna i kolorowa

Czy wiecie, że niebieski kolor ścian w kuchni odstrasza owady? A ten brzoskwiniowy nie tylko ociepla wnętrze, ale też pobudza apetyt? Zanim więc wybierzecie odpowiedni odcień, który będzie również pasował do mebli i wykończenia, przeczytajcie, jak może wpłynąć na waszą przestrzeń. Zapraszamy was do świata pełnego barw.

Wybór odpowiedniego koloru nie jest łatwy, trzeba bowiem dbać o spójność, i to nie tylko z wyposażeniem kuchni, lecz także np. z salonem, z którym kuchnia jest połączona. Na co więc się zdecydować? Stonowanie czy kontrasty? Wyraźne kolory czy może bezpieczne pastele? No i jak dopasować odcień na ścianach do mebli?

Mocne akcenty

Gdy w kuchni mamy ciemne meble, najlepiej postawić na jasny kolor na ścianach. Na takim tle szafki będą bardziej wyraziste, a biel będzie się prezentować jeszcze lepiej. Magia kontrastów. Taka aranżacja nie jest „ciężka”, nie przytłacza. Poza tym biel jest na tyle neutralna, że zawsze się sprawdza. To bezpieczne rozwiązanie i jednocześnie eleganckie. Ale jeśli mamy duże okna, wtedy możemy zdecydować się na ciemniejsze odcienie. Ciekawym pomysłem jest też akcent kolorystyczne np. na kominie wentylacyjnym. To może być jakaś żywa barwa lub przyciągający oko wzór, który urozmaici wnętrze. Przed takim malowaniem trzeba jednak dokładnie wygładzić powierzchnię, intensywny kolor na nierównościach ujawni wszelkie niedoskonałości.

Owocowe ściany

Kolor ścian może też ocieplić wnętrze. Taki efekt osiągniemy dzięki farbom o odcieniu pomarańczy, gruszek czy brzoskwiń. Świetnie się sprawdzą w połączeniu z jasnymi meblami. Tak samo jak już odważniejsze czerwone ściany i te dużo ciemniejsze. Ważne po prostu, by barwa na ścianach nie była taka jak meble. Unikniemy dzięki temu wrażenia, że wszystko się ze sobą zlewa. Białe meble będą więc prezentowały się równie dobrze na tle pastelowych kolorów. Błękit bądź róż dodatkowo ocieplą kuchnię, zapewnią też wrażenie świeżości. Trzeba tylko uważać, by całość nie stała się zbyt słodka, to dlatego białe akcenty pasują do pasteli idealnie.

Dobre, bo sprawdzone

Są też takie kolory, które uważa się za uniwersalne. To np. beże i szarości. Prezentują się dobrze zarówno przy jasnych, jak i ciemnych meblach. Są neutralne i pasują do każdego stylu. Nie rzucają się tak w oczy jak jaskrawe barwy, ale dzięki temu zapewniają bezpieczne stonowanie. I po prostu dobrze wyglądają. Jeśli mamy małą kuchnię, musimy już trochę pokombinować. Można wtedy krótsze ściany pomalować na jakiś ciemniejszy odcień. Dzięki odpowiedniemu zastosowaniu kolorów, takiemu, które będzie miało przełożenie na perspektywę, wizualnie powiększymy wnętrze. Dzięki użyciu beżów czy bieli dodatkowo je rozświetlimy. Nie musimy się też bać ciemnych kolorów, tylko najlepiej pomalować nimi tylko jedną ze ścian. W przypadku otwartej kuchni dobrze jest zadbać o spójność między pomieszczeniami. Łagodne przejścia kolorystyczne to strzał w dziesiątkę.

Kuchnia pełna pomysłów:

  • meble w takim samym kolorze jak ściany mogą optycznie powiększyć przestrzeń, zlewające się otoczenie daje takie właśnie złudzenie,
  • kuchnia będzie wyglądała na wyższą, gdy sufit pomalujemy na satynową biel, odcięcie od koloru ścian będzie wtedy ledwie widoczne,
  • jeśli chcesz poszerzyć kuchnię, zdecyduj się na poprzeczne pasy, te pionowe ją wizualnie podniosą,
  • w kuchni długiej i wąskiej sprawdzi się malowanie w dwóch kolorach – chłodny kolor na dłuższej ścianie, cieplejszy na krótkiej.