Moc niespodzianek pod choinką

Święta za pasem, a ty wciąż nie masz prezentów? Gorączkowo myślisz, co kupić, żeby sprawić radość najbliższym? Skorzystaj z podręcznej ściągi, dzięki której znajdziesz coś wyjątkowego dla miłośnika i miłośniczki architektury. Wystarczy wybrać, dokupić papier w choinki, czerwoną kokardę… i gotowe!

Budynki w literach

Są tacy, którzy uważają, że nie ma lepszego prezentu niż książka. Rynek ma tutaj wiele pozycji do zaoferowania – i to zarówno dla małych, jak i dużych. Dla tych drugich polecamy „Historię architektury dla wszystkich” autorstwa Tadeusza Broniewskiego, która jest solidną dawką wiedzy o budowlach od starożytności do XX w. A może coś o architekturze PRL-u? Z pomocą przychodzi Filip Springer i jego „Źle urodzone”, czyli zbiór reportaży o najważniejszych obiektach z tamtego okresu. Ciekawą pozycją jest również „Dom. Krótka historia idei” Witolda Rybczyńskiego. To opowieść o domu, prywatności i swobodzie, o tym, jak te pojęcia się zmieniały, jak ewoluowały i jak były postrzegane przez kolejne pokolenia. Najmłodszych z pewnością ucieszą „Archi.TEKTURKI” Marleny Happach. Ilustracje do tej książki stworzył Robert Czajka. Trójwymiarowa książka w przystępny sposób opisuje małym czytelnikom architekturę Warszawy.

Czas na design

Piękno kryje się w detalach. Czasem wchodzimy do jakiegoś pomieszczenia i już od progu zachwyca nas fantazyjny fotel, lustro w zdobnej ramie czy wzorzysta narzuta. Za każdym z tych przedmiotów kryje się jego twórca. O tym jest właśnie „Historia desingu” pod redakcją Elisabeth Wilhide. Tym, którzy kochają starocie i którzy mają w sobie kolekcjonerską pasję, z pewnością do gustu przypadnie „Zacznij kochać dizajn” Beaty Bochińskiej. A ci, których obdarujecie „Ilustrowanym elementarzem polskiego dizajnu” Ewy Solarz, Agnieszki Kowalskiej i Agaty Szydłowskiej, z nutą rozrzewnienia przypomną sobie zapach Pewexu czy wieczory przy gramofonie Bambino. Ta pozycja to jednocześnie doskonały sposób na przybliżenie dzieciakom świata ich rodziców i dziadków. To 100 lat polskiego desingu na 100 ilustracjach, wyśmienita lektura!

Architektura w puzderku

Marylin Monroe śpiewała, że kobiety kochają diamenty, dzisiaj mogłaby jednak zanucić, że równie wielką miłością darzą piękną biżuterię ze szkła weneckiego. Z inspiracji Wenecją zrodził się pomysł na piękne włoskie ozdoby i tak powstała marka Skarby Murano. Na stronie https://skarbymurano.pl/ możecie zobaczyć, jak szkło, które w 70 proc. składa się z piasku, staje się dziełem sztuki. Wśród bogatej oferty znajdzie się coś dla miłośniczek architektury. To np. charms Chatka z Bajki, czyli koralik wykonany ze srebra wysokiej próby 925. Domek ma wygrawerowane detale i dodatkową ozdobę w postaci czerwonego serduszka. To biżuteria z uniwersalną średnicą otworu, co oznacza, że będzie pasowała do bransoletek modułowych również innych producentów – https://skarbymurano.pl/koraliki-srebrne/289-koralik-chatka-z-bajki.html.

Wszyscy kochają klocki!

Pobudzają wyobraźnię, działają na kreatywność i integrują często całe rodziny. Lego to doskonały sposób na prezent, i to niezależnie od wieku obdarowanego. Ich popularność nie maleje, a marka LEGO z powodzeniem działa na rynku od 1932 r. – rokrocznie do układania kolejnych serii klocków zasiada kilkaset milionów ludzi! Seria LEGO® Architecture to najwspanialsze budynki z całego świata. Z 1483 elementów można na przykład ułożyć Biały Dom, nie trzeba więc jechać do Waszyngtonu, by przyjrzeć się z bliska tej neoklasycystycznej rezydencji. A może coś bardziej spektakularnego, jak wieżowiec w Dubaju – Burdż Chalifa? W oryginale ma 828 m wysokości, w tym mniejszym wydaniu 33 cm, można więc będzie śmiało postawić na półce tę namiastkę Zjednoczonych Emiratów Arabskich.