Ogrzewanie podłogowe – Zdrowie pod stopami

Ogrzewanie podłogowe ma wiele zalet. Przede wszystkim to rozwiązanie energooszczędne i ekologiczne. Ale czy zdrowe?

Kiedy już spełniamy marzenie o nowym domu, chcemy, by był on idealny, niepowtarzalny i „nasz”. To dlatego tak skrupulatnie rozważamy każde rozwiązanie, szukamy porad, bazujemy na doświadczeniach innych. A ogrzewanie podłogowe ma swoich zwolenników i przeciwników. Jak to z nim więc jest? I czy warto je zainstalować?

Zdrowie na 5+

Wielkim komfortem jest ciepła podłoga w odpowiednio dopasowanej temperaturze. Dzięki temu można zapomnieć o stopach jak z lodu, problemie, który dotyka wielu, a z którym można się jednak skutecznie rozprawić. Nie trzeba zakładać grubych wełnianych skarpet, wystarczy właściwe ogrzewanie podłogowe. Mitem jest natomiast, że taka instalacja wpływa negatywnie na układ krążenia. Okazuje się bowiem, że właściwa dla nas jest niższa temperatura w okolicy głowy, przy stopach za to wyższa. Dzięki takim proporcjom lepiej się czujemy. Standardowe kaloryfery, przy których ciepło się unosi, działają natomiast odwrotnie.

Ogrzane cztery kąty

Co ważne, ogrzewanie podłogowe umożliwia odpowiednie rozłożenie temperatury w pomieszczeniach. Dzięki temu ograniczana jest nadmierna utrata wilgotności, która jest nam potrzebna do komfortowego funkcjonowania. Gdy w pokojach jest zbyt sucho, konsekwencją są takie dolegliwości, jak suchość w gardle, kłopoty z układem oddechowym czy problemy ze skórą. Najgorzej takie warunki znoszą astmatycy i alergicy, ale dla nikogo z nas nie są one dobre. Trzeba więc mieć na względzie, że grzejniki wysuszają powietrze, ogrzewanie podłogowe na szczęście nie. Z ciepłem pod stopami można wziąć głęboki oddech i nie trzeba inwestować w nawilżacze powietrza.

Sezon na problemy

W odniesieniu do alergików podłogówka sprawdzi się też lepiej dlatego, że nie powoduje, tak jak grzejniki, cyrkulacji powietrza i stałego unoszenia się w nim kurzu, a tym samym znajdujących się w nim roztoczy. W okresach grzewczych niektórym bardziej dokuczają napady kaszlu, drapanie w gardle, duszności astmatyczne czy zmiany na skórze. Dlaczego ogrzewanie podłogowe jest w takim razie lepsze? Bo w tym przypadku kurz unosi się w mniejszym stopniu, nie ma tutaj tak dużej cyrkulacji powietrza, a tym samym jest ograniczone zagrożenie wywołania reakcji alergicznej.

Boso przez świat

Dzięki podłogówce można poruszać się po domu boso, co wpływa pozytywnie na naszą postawę i układ ruchu. Nie ma też dowodów na to, by takie ogrzewanie utrudniało życie osobom z żylakami, a taki argument można czasem napotkać. Odpowiednie wyregulowanie skutkuje tym, że ciepło równomiernie się rozchodzi, a nie grzeje w sposób gwałtowny. Zresztą jeśli chodzi o minusy takiej instalacji, to dotyczą one głównie kwestii technicznych. O te zdrowotne możemy być więc spokojni.

Temperatura powierzchni podłogi – ok. 28 st. C w pokojach, kuchni, korytarzach i 34 st. C w łazienkach i w.c..

Optymalna temperatura wody płynącej w rurach ogrzewania podłogowego – 45 st. C. dla wody zasilającej i 35 st. C. dla wody powrotnej.