Prąd budowlany bez tajemnic

Plac budowy wymaga zasilenia w prąd budowlany. Jest on więc niezbędny, zanim wystartują prace nad waszym wymarzonym domem. Czym różni się od zwykłego prądu? Jak wygląda kwestia kosztów? I jak zmienić go w prąd stały? Wy pytacie, my odpowiadamy!

W pigułce

Prąd budowlany to taryfa energii elektrycznej sprzedawana na czas budowy np. domu – zarówno przez lokalnych dostawców, jak i firmy z koncesją na obrót energią elektryczną. Prąd ten pozwoli zrealizować wszelkie niezbędne prace budowlano-montażowe. Najlepiej już na etapie wyboru gotowego projektu domu ustalić z dostawcą, jakie są warunki jego dostarczenia. Musi to być przyłącze tymczasowe, zabronione jest bowiem zasilanie placu budowy prądem stałym, który jest odpowiedni dla gospodarstw domowych. To tłumaczy osobną taryfę. Wpływ na cenę prądu budowlanego ma również to, czy konkretny obiekt jest już podłączony do sieci energetycznej. Istotna jest też moc umowna, ustalana na początku z elektrykiem.

Ma tę moc!

Od czego zależy moc umowna? Przede wszystkim od technologii budowy, zakresu jej wykorzystania i pracujących sprzętów elektrycznych. Skąd więc wiedzieć, ile jej potrzebujemy? Wystarczy zapytać elektryka. Z reguły jest tak, że na etapie budowy zapotrzebowanie na prąd jest większe niż po zakończeniu prac. Naszym zadaniem będzie też wybór odpowiedniej taryfy. Zwykle są trzy opcje. Pierwsza z nich to taryfa jednostrefowa C11, w której jest jednakowa stawka za kilowatogodzinę przez całą dobę. Druga – dwustrefowa C12a – ma dwie stawki, uzależnione od pory dnia. To rozwiązanie świetne dla tych, którzy uwielbiają wszystko planować z wyprzedzeniem. Jest jeszcze opcja nr 3, czyli taryfa dwustrefowa C12b – odpowiednia dla tych, którzy większość prac chcą wykonywać w porze nocnej. Są tu dwie stawki za kilowatogodzinę, ale niższa cena jest właśnie w godzinach nocnych.

Zmiana na stały

Przyłącze tymczasowe jest droższe w eksploatacji od taryfy za energię elektryczną dla gospodarstw domowych. W tej drugiej składnik stały stawki sieciowej oraz opłata przejściowa nie ulegają zmianom. A dla prądu budowlanego są mnożone przez wartość mocy umownej, czyli stawka za każdy kW mocy będzie wysoka niezależnie od zużycia. To dlatego wraz z końcem prac należy przejść na normalną taryfę – G. W tym celu należy m.in. przedstawić dostawcy zaświadczenie o całkowitym albo częściowym zakończeniu prac. A jeśli od początku jesteście zdecydowani tylko na jednego, konkretnego dostawcę, warto od razu zainwestować w przyłącze docelowe. Pozwoli to uniknąć dodatkowych kosztów, a dom będzie miał zapewnione źródło zasilania prądem stałym.