Źródło energii dla domu
Już od przyszłego roku wszystkie budynki wznoszone w krajach Unii Europejskiej będą musiały się charakteryzować niskim zapotrzebowaniem na energię. To istotna informacja dla tych, których czeka budowa domu jednorodzinnego. Co się kryje za tymi wytycznymi?
W zielonym kierunku
Nowe budynki – oprócz niższego zapotrzebowania na energię – mają być, choć częściowo zasilane z odnawialnych źródeł energii (OZE), o których słyszała już zapewne większość z nas. W czasach, kiedy żyjemy na ekologiczny kredyt, każdy podjęty krok, który pomoże ten niepokojący trend zatrzymać, jest na wagę złota. Stąd coraz częściej mowa o czerpaniu energii ze słońca czy wiatru. A jeśli cokolwiek ma się zmienić, trzeba zacząć działać już teraz. Jak więc już wkrótce będą wyglądały nasze domy?
Jasne cztery kąty
Czy systemy fotowoltaiczne dostępne na rynku sprawdzą się w warunkach domowych? Jak najbardziej! Zresztą już teraz panele fotowoltaiczne mają wielu zwolenników, a ich popularność szybko rośnie. Dzięki nim promieniowanie słoneczne przekształca się w energię elektryczną. Można więc powiedzieć, że zyskamy taką minielektrownię na własny użytek. Będzie nam ona w stanie zapewnić prąd, który posłuży do zasilania oświetlenia czy domowych sprzętów.
W panelach moc!
Przekształcenie promieniowania słonecznego w energię elektryczną to tzw. efekt fotowoltaiczny, a im bardziej intensywne promieniowanie, tym lepszy efekt. Trzeba sobie jednak zdawać sprawę, że moc pojedynczego ogniwa nie jest duża, dlatego łączy się je w panele, a każdy z nich może liczyć kilkanaście, a nawet kilkadziesiąt takich ogniw. Dzięki tej metodzie możemy osiągnąć wydajność na poziomie 350 W!
Co w ogniwie drzemie?
Krzem, german i selen – to te trzy pierwiastki chemiczne wykorzystuje się do budowy ogniw, większość powstaje jednak z pierwszego z nich. W każdym z ogniw znajdują się dwie warstwy, pomiędzy którymi powstaje napięcie – na skutek oddziaływania promieni słonecznych. W całym procesie istotny jest tzw. regulator ładowania. To właśnie do niego są podłączone panele fotowoltaiczne i to właśnie on jest odpowiedzialny za to, by ogniwo mogło zostać naładowane właściwym napięciem. Wyprodukowana energia jest zużywana na bieżące potrzeby gospodarstwa domowego, a nadwyżka jest odbierana przez dostawcę energii.