
Materiał budowlany wytwarzany z surowców naturalnych tj. piasek, wapno, woda a także cement i anhydryt. Na skutek wprowadzenie gazu do mieszanki wymienionych składników, powstają pory zwane komórkami.
Najniżej położona, pozioma krawędź połaci dachowej. Wysokość linii okapu mierzona jest od poziomu terenu przed wejściem głównym do budynku.
Linia wyznaczająca obszar w obrębie którego można wznosić budynki.
Linia wyznaczająca miejsce usytuowania elewacji frontowej budynku.
Mapa opracowana na podstawie mapy zasadniczej, jest ona niezbedna do wykonania projektu budowlanego. Wykonanie mapy do celów projektowych należy zlecić uprawnionemu geodecie.
Mapa ewidencyjna jest opracowaniem kartograficznym zawierającym przestrzenne informacje o granicach działek i innych obiektów ewidencyjnych.
Podstawowa mapa obejmująca swoim zasięgiem obszar całego kraju. Na podstawie tej mapy wykonywane są inne opracowania kartograficzne do celów projektowych lub budowlanych.
Miejscowe plany zagospodarowania przestrzennego zwane "planami miejscowymi" określają przeznaczenie, warunki zagospodarowania i zabudowy terenu, a także rozmieszczenie inwestycji celu publicznego. MPZP skałdają się z części tekstowej (uchwała) oraz opracowania graficznego (załącznik do uchwały).
Budynki należy sytuować na działce budowlanej od granicy z sąsiednią działką budowlaną w odległości:
W naszej ofercie znajdują się pompy ciepła powietrzne oraz gruntowe, które mogą pracować zarówno zimą, jak i latem. Pracują one w temperaturach nawet do -20oC, a ich cicha i wydajna praca sprawia, że z pewnością znajdą zastosowanie w każdym gospodarstwie domowym.
Parametr ten może być liczony na podstawie dwóch norm PN – 70/B-02365 oraz PN-ISO 9836:1997.PN – 70/B-02365 nakazuje sumować powierzchnie wszystkich pomieszczeń, bez uwzględnienia grubości tynków lub innych okładzin ściennych. Do powierzchni użytkowej zgodnie z ową normą nie wlicza się:
Poddasze wlicza się do powierzchni użytkowej w proporcjach zależnych od jego wysokości:
Pomiaru powierzchni dokonuje się 1,00 m nad podłogą. Zgodnie z Normą: PN-ISO 9836:1997 sumuje się wszystkie powierzchnie całkowicie wykończone (z uwzględnieniem tynków i okładzin), wyłączając pomieszczenia, których wysokość w świetle jest mniejsza niż 1,90 m (określa się ją wówczas jako powierzchnie pomocnicza). Pomiaru dokonuje się na poziomie podłogi. Jeśli w pomieszczeniach są skosy, powierzchnię dzielimy na 2 części: powierzchnię użytkową i pomocniczą. O powierzchni pomocniczej mówimy gdy wysokość jest mniejsza niż 1,90m, a powierzchnia użytkowa to wszystko powyżej tej wysokości.
Powierzchnia zabudowy (Pz) – jest to rzut poziomy powierzchni budynku w stanie wykończonym budynku. Pomiaru dokonuje się po zewnętrznym obrysie ścian kondygnacji przyziemnej, czyli parteru. W przypadku, gdy obrys budynku występuje poza obrys kondygnacji przyziemnej powierzchnia zabudowy mierzona jest po ścianach nadziemnych wychodzących poza obrys ścian przyziamnych. Do powierzchni zabudowy zalicza się:
Nie wlicza się natomiast zewnętrznych części budynku takie jak: studzienki piwniczne, podziemne części budynku, tarasy naziemne, pochylnie i schody zewnętrzne, powierzchnie pod daszkami ochronnymi, wykusze, balkony, galerie.
Rzędna projektowanego lub urządzonego terenu przed wejściem głównym do budynku
Projekt zagospodarowania terenu jest częścią projektu budowlanego konieczną do uzyskania pozwolenia na budowę. Sporządza go posiadający uprawnienia architekt, na aktualnej mapie geodezyjnej. W przypadku domów typowych, projekt zagospodarowania terenu sporządza architekt adaptujący.
Rodzaj stropu którego główną konstrukcję stanowią belki żelbetowe, a wypełnieniem są pustaki betonowe. Do głównych zalet stropów Teriva zalicza się:
Budowa domu systemem gospodarczym polega na koordynowaniu budowy i aktywnym uczestnictwie samego inwestora (nierzadko również członków jego rodziny) w rocesie budowy. Wykonywanie prac budowlanych, niewymagających odpowiedznich kwalifikacji, przez inwestora może przyczynić się do zmiejszenia kosztów robocizny. Podobne korzyści może przynieść zakup materiałów budowlanych we własnym zakresie.
Szeroki asortyment produktów budowlanych z betonu komórkowego, pozwalający na wykonanie wielu rodzajów przegród, których gółwnymi zaletami są:
Teren z nawierzchnią ziemną urządzoną w sposób zapewniający naturalną wegetację, a także 50 % powierzchni tarasów i stropodachów z taką nawierzchnią, nie mniej jednak niż 10 m2, oraz wodę powierzchniową na tym terenie.
Wentylacja grawitacyjna (naturalna), to najprostszy i najczęściej stosowany system wentylacyjny. Siłą napędową wentylacji naturalnej jest różnica gęstości powietrza zimnego (świeżego, na zewnątrz pomieszczeń) i ciepłego (znajdującego się w pomieszczeniach).
Wentylacja ze wspomaganiem zasilanych elektrycznie urządzeń wprawiających powietrze w ruch. Wentylacja mechaniczna jest niezależna od jakichkolwiek wpływów atmosferycznych, a wymuszony przepływ powietrza uzyskuje się dzięki zastosowaniu wentylatora.
Parametr określający izolacyjność termiczną przegrody.
Wysokość mierzona od poziomu terenu przy najniżej położonym wejściu do budynku do górnej krawędzi ściany zewnętrznej, gzymsu lub attyki bądź jako wymiar liczony od poziomu terenu do najwyżej położonej krawędzi dachu (kalenicy) lub punktu zbiegu połaci dachowych.